četrtek, 8. marec 2007

Ignoriram enakopravnost in 8. marec in se raje družim s fanti


Ta post se mi valja po glavi že od samega začetka mojega neažurnega blogiranja in ga dodelujem in oddelujem. Predvsem, ker je malo nesramen do punc in ker sem jaz punca, seveda ne mislim pljuvati v lastno skledo.

Post je odgovor na fantovske komentarje: - Zakaj so na vsakem žuru pri tebi sami tipi? Zakaj nikoli ne pripelješ s seboj nobene punce? Lenka ti si sebična, vse punce držiš zase!

Ne, ne držim jih zase, toda že od malega se z njimi enostavno ne družim. Zadnjič sem pregledovala stare fotke. Tiste, ko smo rezali torto, jedli smokije, pili Oro, imeli trenirke potegnjene do podpazduhe in se veselili drobnih stvari tipa, tovarišica Meri je bolana in jo jutri v varstvu nadomešča Kajetan, njega se da pa krepko zafrkavati. Madona ga bomo srali.

In potem sem šla brat svoj prvi dnevnik. Stara sem bila 8 let in imela sem vedno po dva fanta, včasih celo tri. Rekla sem jim moji ljubčki in sem bila popolnoma neobremenjena nad dejstvom, da so imeli moji fantje tudi po dve svoji punci. Superca. Pozornost pa se mi je ustavila drugje. Na fotkah in v dnevniških zapiskih, nisem zasledila nobene prijateljice. Povsod sem jaz, z nasmehom do ušes in glej ga vraga, fantje. In potem pogledam novejše fotke in ugotovim da si ostajam zvesta.

Zakaj? Zakaj ni nikjer punc? Zakaj zares ni nikjer punc? Zakaj imam ravno toliko kolegic, da jih lahko preštejem na prste ene roke in tistih ta pravih prijateljic, recimo dve...tri.

Ugotovim da zato, ker sem za druženje s puncami prevelik softy. In takšna sem bila od vedno. V vrtcu me je pretepala Simona, v drugem razredu Karmen (Karmen okrutnica mi je enkrat celo populila vse ta sladke lase spredaj), na tabornikih se spomnim gimnastičarke in plavalke Tine, ki je bila postrižena na kul kratko frizuro (ne tako kot jaz, ki me je mama strigla na obliko, kot ji sama rada pravim filter od čika AKA kvadrat; ni čudno da nisem imela ta zaresnega fanta do gimnazije). Tina je vedela vse o fantih, o svetu in vsi so jo poslušali in včasih je kakšnega fanta tudi zmikastila, Tina je bila frajerka v vseh pogledih in jaz njen podložnik. Potem se spomnim še Irence, ki je danes tudi medijsko prepoznavna, zato na blogu k njenemu imenu ne morem pripeti priimka(tožbe in blah, blah, blah). Irenca je bila lepa in ta glavna in se je ves čas obešala po mojemu očitu, ker je rekla da imam super očita. Bila sem jezna, ker se po mojem očitu lahko obešam samo jaz, hkrati pa sem se bala da me bo nabutala, če se z njo ne bom strinjala. Potem sledi osnovna šola in Vrhnika, kjer smo bile kao kul TATAJ-ke. In tudi tam je ves čas šlo zato katera bo glavna in katera ne. Toda TATAJ mi je dal Trčo in to je best. Bejbo, kot se spodobi. Takih je malo.

Skratka kratek pregled izkušenj z ženskami kaže na to, da sem za žensko družbo res preveč porcelanasta. Ženske se kljub enakopravnosti (beseda enakopravnost in 8. marec; dve zadevi, ki me živcirata) še vedno za vse ves čas borijo. Borijo se za moške, za prepoznavnost, za moške, za službo, za moške, za cunje na razprodajah, za moške, za to katera je lepše oblečena, pametnejša itd. Kljub temu, da so jim velika ženska imena dala v roke vso moč za osvajanje sveta, se še vedno zelo pogosto obnašajo kot poraženke. HVALA BOGU NE VSE!

Problem moje nekompatibilnosti z večino žensk je pa u glavnem ta, da sem zrasla v družini obdana z nekoliko drugačnimi ženskami. Mama, tete, babice. Moje ženske, kot jim rada pravim, so bile vedno neke vrste ninje (Igor hvala za to fantastično ubeseditev naših karakterjev). Da ninje. Nikoli nam ni bilo jasno zakaj toliko prahu o enakopravnosti, zakaj je pomembno da si boljša od moškega, kje je povezava med kariero in družino in zakaj eno brez drugega in zakaj ne eno z drugim in kje je ovira in zakaj se o vsem toliko govori, zakaj ženske pravice, zakaj feminizem, zakaj večanje ženskih kvot v politiki, industriji, zakaj, zakaj, zakaj.... Zakaj je pomembna večna borba za vse? Ninje smo se vedno na vse to požvižgale in si enostavno vzele vse. Vse. Vse. Vse. Za nas je bilo vedno vsega v izobilju. Nekako tako kot v menzi, smo vzele pladenj in si nanj naložile življenje. Vsega po malem, od predjedi do deserta in pri tem nismo nikoli pazile na življenske kalorije.

In zato ne verjamem v besedo enakopravnost in se obnašam kot fantje, ki zase nikoli ne uporabljajo te besede. Fantom je namreč popolnoma samoumevno da so pravni in ne enakopravni, ne razmišljajo o kvotah, maskulinizmu ali karkoli je pač moška verzija feminizma in o združljivosti / nezdružljivosti družine in kareiri itd., oni živijo z motom I am a boy therefore I can have it all. Meni pa je samoumevno drugo in sicer I am a girl therefore I can have it all.

S fanti se torej rada družim zato, ker se vsi skupaj gladko požvižgamo na enakopravnost.

9 komentarjev:

bellyman pravi ...

Meni se itak zdi, da so feministke uničile "dan žena". In glede na to, da je praznik tukaj tudi v spomin več kot 140-im ženskam, ki so izgubile življenje v požaru v neki tovarni v New Yorku, se mi zdi blesavo, da 8. marec ni gasilski praznik, ampak je ženski!

Okej, tale poučen emajl sem dobil danes:

"Danes praznujemo svojo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost
in dosežke. Pobudo za praznovanje 8. marca je dala nemška feministka
in socialistka Clara Zetkin (1857-1933). Za enakopravnost žensk se je začela bojevati leta 1889, medtem ko je pobudo za dan, posvečen vsem ženskam, dala na Drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910. Prvič so ga praznovale leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in
na Danskem, takrat še na 19. marec. Od leta 1917 pa ga praznujemo na
8. marec. Praznik je postavljen tudi v spomin na požar v Tovarni
Triangle, kjer je leta 1911 v New Yorku izgubilo življenje prek 140
žensk.

V Sloveniji je leta 1897 začel izhajati ženski časopis Slovenka,
medtem ko je bilo prvo žensko društvo ustanovljeno leto kasneje. Leta 1906 je Marija Urbas kot prva Slovenka doktorirala iz filozofije na graški univerzi. Ženske so se že močno približale enakopravnosti s
tem, ko je bila leta 1945 uzakonjena splošna volilna pravica. Leta 1974 je bilo zapisano v ustavo SFRJ določilo, da ima vsaka ženska
svobodno odločanje o rojstvu otrok, tri leta kasneje pa je bila uzakonjena še pravica vsake ženske do umetne prekinitve nosečnosti iz
drugih, ne le zaradi zdravstvenih razlogov. Leta 1989 je začel delovati prvi telefon v sili za pomoč ženskam in otrokom, ki so
postali žrtev nasilja.

Danes, 2007 še vedno ne zasedamo primerljivo število mest na
odgovornih delovnih mestih in družbeno odgovornih mestih, iskalke
zaposlitve so prikrito diskriminirane, umetno prekinitev nosečnosti bi skoraj plačevali, pravice zaposlenih so vse manjše, ..."



Zatorej naj živi 8. marec Dan žena!

Dzoni Wajsmiler pravi ...

Kot ta prav hribovc podpiram dan žena, ker potem do naslednjega osmega marca ni treba biti pozoren do tistih, ki mislijo, da je ena kupljena roža enako celoletnim popoldanskim in večernim gospodinjskim opravilom.

Mož mora it v vojsko, žena pa rodit...

Lenčula pravi ...

Ej Silvij a veš da je ta zadevščina kopi pejstana iz Wikipedije. In to dobesedno.

Ta zadnji odstavek o letu 2007 pa bom raje komentirala na kakšni kavi, ker se bojim da me feministke utegenjo pretepst, če podam svoje mnenje na blogu.

Tomaž...best, hahahaha.

bellyman pravi ...

No, jest nimam pojma od kje izvor besedila, k mi je bil poslan in sem ga dal v navednice... lahko tudi iz Wikipedije. Res se vidi, da tja lahko piše vsak :-)

Master Obi Van pravi ...

Ja, dej dej predstav nam to Tino in Irenco, nikol jih nisem vidu.. Slista se kot fajn decvi, ha ha

Lenčula pravi ...

Kaj pa je tisto kar ti je pri Tini potegnilo? Morda to da je pretepala fante? Drejc huh?

Aja Irenca pa je že poročena, tko da žal...

Petra pravi ...

Mogoče je pa zato še bolj agresivna?

Petra pravi ...

Ti, jaz se tudi nimam za feministko, pa sem vseeno obračunala z Robijem iz sosednjega bloka, ko smo se v peskovniku igrali z avtočki in mi je najprej hotel (s pomočjo ostalih imetnikov penisov) dopovedati, da se ne morem igrat z njimi, ker sem PUNČKA, potem pa mi je po petnajstih minutah teženja dal avtomobilček brez enega kolesa. A lahko verjameš?! Potem je ta avtoček (a se spomniš tistih težkih malih avtomobilčkov iz železa?) končal sredi njegovega čela in ga stal pet šivov. V bistvu poškodba ni bila namerna in mi je še danes hudo, da je zaradi mene tak scarface. Takrat mi je pač počil film in bi mi najbrž še danes, če bi mi kdo rekel, da česa ne smem ali ne morem, ker sem ženska. Nisem pa feministka. Ampak moraš priznat, da je bilo ženskam v starih časih precej težje, kot tipom, zato pa je na žalost nastalo tudi veliko dreka na ta račun (razne jezne babe in tako naprej). Najboljša parodija na feministke je bila fotka, ki sem jo enkrat dobila po mejlu, na kateri je bilo kakih 100 žensk (nekih čudnih feministk, ki se ne brijejo pod pazduho), ki so nosile transparente z napisi 'GIRL POWER' in podobna jajca, za njimi pa je hodil tip s transparentom 'IRON MY SHIRT, BITCH!', pa ga niso opazile. Ampak to je že podnivo...

Lenčula pravi ...

HAHAHAHAHAHAHA.

Petra best!